JDEME SPRÁVNOU CESTOU?

20.08.2014 20:34

 

Karel Trnka ve svém článku Válečná propaganda  popisuje postup, jakým veřejnoprávní média zpracovávají informace o situaci na Ukrajině a podrobně popisuje posuny významů, které ve výsledku vedou k manipulaci s fakty samotnými. Ve své úvaze se dostává až k tomu, že označuje určité postupy za manipulaci záměrnou. Domnívám se, že v tomto případě je až příliš velkým optimistou (nebo příznivcem konspiračních teorií) především v tom ohledu, že předpokládá, že česká média nějakým více či méně samostatným způsobem informují o tom, co se na Ukrajině děje. Pokud by tomu tak bylo, skutečně by bylo možné někdy vznášet určité námitky ohledně spolehlivosti nebo ověřenosti některých zpráv. Avšak v situaci, kdy media většinou v podstatě pouze předkládají překlad již hotových "ideově sjednocených" zpráv ze západoevropských, nebo dokonce ukrajinských médií, je marné bědovat nad tím, jestli zpráva byla potvrzena potřebným počtem nezávislých zdrojů. Domnívám se, že do očí bijící hlouposti, které poletují naším mediálním prostorem, vznikají poměrně jednoduchým způsobem – pokoušíte-li se důsledně přeložit z angličtiny nebo němčiny do češtiny hloupost, často se může stát, že výsledný překlad vyznívá ve výsledku ještě mnohonásobně hloupěji než původní text. Je až morbidní, co všechno se tak i v českých zprávách objeví. Mohlo by se pak zdát, že sledování českého zpravodajství o Ukrajině ztrácí smysl, ale není tomu tak. I v situaci, kdy vím, že čtu nebo poslouchám pouze překlad něčeho, s čím o něco dříve přišli Reuters, CNN nebo BBC, zůstávají ve hře další zajímavé faktory. Pro mě osobně jsou významné především dva – výběr zpráv, které jsou publikovány, a potom i frekvence, s jakou se objeví ve veřejnoprávních médiích, pokud se tedy objeví. Myslím, že v dlouhodobějším horizontu je velmi poučné porovnat, zda a s jakou frekvencí se v našich médiích objevily i následující zprávy. Je zajímavé, že některé z nich jsou publikovány opakovaně a v celé řadě médií a na druhou stranu některé z nich se do širšího povědomí nedostanou vůbec. Klíč, podle kterého jsou některé informace určeny ke zveřejnění a jiné k zapomnění,  je zřejmý. 

NAJDETE HO?

 

Tzv. černá rota Berkutu provedla v lednu a únoru tohoto roku smrtonosnou střelbu do neozbrojených kyjevských prodemokratických demonstrantů v Institutské a Hruševského ulici. Je velké množství obětí. 

Představitelé prokuratury oznámili, že příslušníkům Berkutu, kteří byli ve vazbě v souvislosti s událostmi na Institutské a Hruševského ulici, vina nebyla prokázána.

---------------

Všechny osoby, které zahynuly dne druhého května při požáru v oděském Domě odborů byly občany Ruské federace.

Zpráva z lékařského ohledání obětí požáru v oděském Domě odborů uvádí, že většinu obětí se podařilo identifikovat. Všichni zemřelí byli Ukrajinci z Oděsy nebo Rusové, kteří však žili v Oděse už řadu let.

-----------------

Ruská vláda zcela nepokrytě vysílá na území jihovýchodní Ukrajiny ozbrojence a poskytuje jim výcvik i těžkou výzbroj.

Navi Pillay opakovaně prohlásila, že pozorovatelé OSN nemají žádné důkazy o tom, že by separatisté na jihovýchodě Ukrajiny byli vyzbrojováni Ruskou federací.

----------------

Granáty devastovaly centrum Doněcku. Ukrajinská armáda ostřelování středu města z těžkých zbraní popírá: „ Z těžkých děl ani letadel města neostřelujeme. Vzdušné síly ničí pouze kolony nepřátelských vozidel …“

Organizace Human Rights Watch i OBSE opakovaně potvrdily, že dělostřelba a letecké bombardování zasahují obytné čtvrti a že jsou velké oběti mezi civilním obyvatelstvem. Pozorovatelé OBSE se pokusili zjistit původce bombardování. Uvádějí, že nejde viníka označit úplně pokaždé, ovšem nejméně osm případů z deseti ostřelování připadá na vrub ukrajinské armády.

----------------

"Terorista z Doněcké lidové republiky s trofejí" se nechává fotografovat s hračkou, kterou ukradl mrtvému dítěti.

Příslušník domobrany, který přivedl členy mezinárodní komise k troskám boeingu MH17 zvedá dětskou hračku z hromady trosek a říká: "Podívejte se, koho sestřelili ! Vidíte?", pokládá hračku zpět, pak smeká čepici a křižuje se...

-----------------

Boeing MH17 sestřelili proruští separatisté pomocí komplexu Buk, který jim byl poskytnut ruskou armádou, Rusko nese přímou zodpovědnost…

Hned v prvním interview představitel mezinárodní komise oznamuje, že na trupu letadla jsou stopy po střelbě z kulometu, ale že je nutné vyčkat dalšího vyšetřování…

---------------

Proruští separatisté odcizili platební karty mrtvých z Boeingu MH17, aby se pokusili z účtů získat hotovost. Banky, které zaznamenaly změny na účtech obětí činí protiopatření.

Z neoprávněných výběrů hotovosti a převádění peněz z účtů obětí letu MH17 byla obviněna malajsijská bankovní úřednice.

---------------

Prezident Ukrajiny Petro Porošenko oznámil,  že na území Ukrajiny vstoupila kolona ruské vojenské techniky, přejela hranici RF s Ukrajinou a poté byla zničena.

Příslušní úředníci USA a Velké Británie uvedli, že existenci takové kolony nelze potvrdit, Rusko prohlásilo, že žádná ruská vojenská kolona hranici nepřekročila. Snímky, které byly použity jako potvrzení slov Petra Porošenka, byly pořízeny na silnici ještě na ruské straně hranic.

 

Klíč:

- - -

Zprávy napsané červeně se objevily opakovaně v českých televizních stanicích, rozhlase, denním tisku, na internetu na stránkách aktuality.cz,  novinky.cz a dalších.

- - -       

Zprávy napsané bílou barvou lze dohledat v oficiálních médiích pouze v angličtině. Některé z nich se ale objevily i česky u nezávislých blogerů.

 

POZNÁMKA:

Nebylo by možné alespoň  ty nejemotivnější zprávy uvádět následující den na pravou míru? Vždyť  přece tisková oprava v důsledku omylu je přece celkem  elegantní řešení, které by nikoho až tak nebolelo. 

Nebo je snad takový postup zakázán?

 

***
WELCOME!

I´LL

THINK
OF YOU
 EVERY 

STEP
OF THE WAY.

 

..

  

. .