UNION + CHILDLINE ROCKS

05.12.2010 21:54

Tak nevím, jestli tenhle článek zrovna dnes a zrovna u nás dopadne na úrodnou půdu. Nicméně cítím se tomu pánovi (= Luke Morley) docela zavázán, protože jsem vždycky okamžitě požral všechny free downloady, který kdy uvolnil na síti, a taky mi je jeho snažení docela sympatické.  To je důvod, proč sem dávám e-mail, který mi od něho přišel. Je to vlastně informace o tom, že skupina Union, ve které dnes Luke Morley působí, vydala singl "This Time Next Year". Veškerý výnos z prodeje nahrávky a dalšího merchandisingu, který je s vydáním nahrávky spojen, jde na konto organizace ChildLine, která provozuje bezplatnou anonymní tísňovou linku a poskytuje pomoc dětem v bezprostřední nouzi. Další akcí, která má podobný charitativní cíl, je také příprava koncertu

CHILDLINE ROCKS.

 

„As you may already know, our new single "This Time Next Year" is released on December 13th, and is available to pre-order now. All net proceeds from sales of the single will go to ChildLine, the UK’s free, confidential helpline for vulnerable children and young people in distress. For more information about the single click here.

This is something we both care deeply about and so we need to ask for your assistance. First and foremost if you have not already done so please pre-order the record by clicking  here.

The single bundle only costs £3.49 for 7 tracks, and by buying it you will be making a very real difference to the lives of young people.

Earlier this week we visited ChildLine, and seeing first hand the support that counsellors give to young people on the telephone and online was very moving. There are so many children in the UK who often have no-one to turn to for help. It's amazing that so many volunteers give up their time to support thousands of children who turn to ChildLine.

We are both are really proud to be supporting such a vital service and releasing our single "This Time Next Year" in aid of ChildLine and we hope that by buying the single and spreading the word, you can help us to raise as much money as possible for this worthy cause.“

 

Post scriptum pro české skrblíky:

A ten kdo se na jejich oficialní stránky aspoň podívá může tam celkem snadno najít nejméně tři  opravdu dobré downloady zadarmo:-)

 

Prev: MLUVITI NĚKOMU (=MNĚ) Z DUŠE: JON OLIVA
Next: THUNDER/DANNY BOWES - INTERVIEW
WELCOME!

I´LL

THINK
OF YOU
 EVERY 

STEP
OF THE WAY.

 

..

  

. .